Z ca艂膮 moc膮 pos艂ugiwa艂a Domowemu Ko艣cio艂owi

dod. 2009-09-23

Z 偶ycia w Centralnym Domu Rekolekcyjnym DK
dod. 2009-09-22

Diakonia 呕ycia wzywa cz艂onk贸w Ruchu do modlitwy w intencji prac sejmowych nad ustaw膮 bioetyczn膮
dod. 2009-09-19

Ukaza艂 si臋 nowy numer „Listu DK”
dod. 2009-09-17

30 - lecie Domowego Ko艣cio艂a Archidiecezji Przemyskiej
dod. 2009-09-04

Rok kap艂a艅ski - Modlitewna Nowenna Miesi臋cy
dod. 2009-09-04

Konspekty spotka艅 kr臋gu na etapie formacji podstawowej

Kilka lat temu w Domowym Ko艣ciele podj臋to prac臋 nad uporz膮dkowaniem programu i materia艂贸w formacyjnych na etapie formacji podstawowej, by pom贸c cz艂onkom DK dobrze i owocnie prze偶ywa膰 ten czas, i by by艂 on prze偶ywany w taki sam spos贸b przez wszystkie kr臋gi.
Pierwszym krokiem by艂o opracowanie studyjnych materia艂贸w dla nowopowstaj膮cych kr臋g贸w. Poci膮gn臋艂o to za sob膮 konieczno艣膰 przepracowania podr臋cznik贸w I i II roku pracy, tak by stanowi艂y one logiczn膮 kontynuacj臋 formacji na etapie wst臋pnym. Od trzech lat funkcjonuj膮 wersje studyjne tych materia艂贸w.
Pragniemy pokr贸tce przedstawi膰 poszczeg贸lne podr臋czniki, kt贸re s膮 kolejnymi etapami na drodze formacji podstawowej DK.

W czerwcu tego roku, po pi臋ciu latach od ukazania si臋 pierwszej, roboczej wersji, materia艂y pt. „Domowy Ko艣ci贸艂. Ewangelizacja i pilotowanie”, po uzyskaniu akceptacji Komisji Teologiczno-Programowej Ruchu 艢wiat艂o-呕ycie, zosta艂y wydrukowane jako ju偶 oficjalnie obowi膮zuj膮cy podr臋cznik do pracy formacyjnej w kr臋gach na etapie wst臋pnym.
Pierwsza cz臋艣膰 podr臋cznika zawiera konspekty spotka艅 na etapie ewangelizacji - spotkanie wst臋pne oraz 5 spotka艅 ewangelizacyjnych. Opracowano je na podstawie Czterech spotka艅 nad Ewangeli膮 wg 艣w. 艁ukasza, dostosowuj膮c niekt贸re pytania i teksty pod k膮tem ma艂偶e艅stwa.
Spotkania ewangelizacyjne ko艅cz膮 si臋 podj臋ciem decyzji o osobistym przyj臋ciu Chrystusa jako Pana i Zbawiciela. Uroczyste wyra偶enie tej decyzji nast臋puje podczas Eucharystii na zako艅czenie etapu ewangelizacji.
Druga cz臋艣膰 zawiera konspekty 9 spotka艅 na etapie pilotowania. Celem tego etapu jest ukazanie ma艂偶e艅stwom pi臋kna powo艂ania do 艣wi臋to艣ci w ma艂偶e艅stwie i realizowania go w jedno艣ci ze wsp贸艂ma艂偶onkiem. Podczas pilotowania odbywa si臋 r贸wnie偶 og贸lna prezentacja Domowego Ko艣cio艂a w ramach Ruchu 艢wiat艂o-呕ycie oraz jego metod, ubogacona 艣wiadectwem pary pilotuj膮cej.
Tematy spotka艅 u艂o偶ono tak, by ukaza膰 cel i specyfik臋 spotka艅 w kr臋gu oraz jego poszczeg贸lnych cz臋艣ci, a nast臋pnie przedstawi膰 pokr贸tce wszystkie zobowi膮zania, aby uczestnicy spotka艅 zapoznawszy si臋 og贸lnie z zasadami formacyjnymi Ruchu mogli 艣wiadomie podj膮膰 decyzj臋 w艂膮czenia si臋 do DK.
Etap pilotowania ko艅czy si臋 podj臋ciem decyzji o w艂膮czeniu si臋 do Domowego Ko艣cio艂a, ga艂臋zi rodzinnej Ruchu 艢wiat艂o-呕ycie. Odbywa si臋 to podczas uroczystej Eucharystii.

Kr臋gi, kt贸re podj臋艂y t臋 decyzj臋, rozpoczynaj膮 formacj臋 wed艂ug podr臋cznika „Domowy Ko艣ci贸艂. I rok pracy.”. Celem formacji na tym etapie jest doprowadzenie ma艂偶onk贸w do systematycznej realizacji wszystkich zobowi膮za艅 w codziennym 偶yciu. S艂u偶膮 temu poszczeg贸lne spotkania zawarte w tym podr臋czniku. Dwa pierwsze tematy ukazuj膮 powo艂anie do 艣wi臋to艣ci we wsp贸lnocie chrze艣cija艅skiej oraz realizacj臋 tego powo艂ania na drodze formacyjnej DK. Nast臋pnie s膮 przedstawiane i omawiane kolejne zobowi膮zania, w taki spos贸b, aby u艣wiadomi膰 ma艂偶e艅stwom ich znaczenie w formacji oraz pokaza膰, jak realizowa膰 je w codziennym 偶yciu ma艂偶e艅skim i rodzinnym.

II rok pracy ma na celu dalsze pog艂臋bianie duchowo艣ci ma艂偶e艅skiej. Cel ten by艂 realizowany dotychczas przez tematy formacyjne zawarte w podr臋czniku „Domowy Ko艣ci贸艂. II rok pracy”. By艂 on zbiorem lu藕no powi膮zanych ze sob膮 r贸偶nych tekst贸w END t艂umaczonych z j. francuskiego, co stwarza艂o wiele trudno艣ci w przyswajaniu zawartych w nim tre艣ci.
Obecnie podj臋to pr贸b臋 takiego przeredagowania temat贸w II roku pracy, aby pog艂臋bia艂y one duchowo艣膰 ma艂偶e艅sk膮, osadzaj膮c j膮 jednocze艣nie na solidnym fundamencie – podstawowych prawdach naszej wiary. Za艂o偶yciel Ruchu, ks. Franciszek Blachnicki prawdy te sformu艂owa艂 w postaci tzw. Drogowskaz贸w Nowego Cz艂owieka. W oparciu o tre艣ci kolejnych Drogowskaz贸w opracowano tematy poszczeg贸lnych spotka艅, formu艂uj膮c je w taki spos贸b, aby ukierunkowa膰 je na prze偶ywanie tych tre艣ci w ma艂偶e艅stwie i rodzinie.
Ze wzgl臋du na ilo艣膰 oraz ogromne bogactwo tre艣ci zdecydowano roz艂o偶y膰 tematy II roku pracy na 2 lata – podzieli膰 podr臋cznik na cz臋艣膰 A i B. Ka偶da z nich zawiera 10 konspekt贸w spotka艅 (zgodnie z Zasadami DK, ostatnie spotkanie w ka偶dym roku jest spotkaniem podsumowuj膮cym prac臋 kr臋gu). Warto podkre艣li膰, 偶e taki uk艂ad temat贸w II roku pracy nie jest rezygnacj膮 z tre艣ci zawartych w dotychczas obowi膮zuj膮cym podr臋czniku. Jest natomiast pr贸b膮 ich uporz膮dkowania, bardziej logicznego pouk艂adania i – jak ju偶 zosta艂o to powiedziane - osadzenia na tym, co stanowi fundament naszej wiary.
Podr臋cznik „Domowy Ko艣ci贸艂. II rok pracy, cz臋艣膰 A” zawiera dwa spotkania dotycz膮ce tematyki OR I st. (maj膮ce na celu pog艂臋bienie i utrwalenie tre艣ci prze偶ytych podczas rekolekcji a tak偶e daj膮ce szans臋 prze偶ycia tych temat贸w tym, kt贸rzy jeszcze w oazie nie uczestniczyli), siedem spotka艅 opartych na siedmiu pierwszych drogowskazach (tzw. dogmatycznych oraz ascetycznych) oraz – w miejsce ostatniego spotkania - propozycja wsp贸lnego uczestnictwa w Eucharystii.
W drugiej cz臋艣ci - „Domowy Ko艣ci贸艂. II rok pracy, cz臋艣膰 B” zawarte jest 9 spotka艅 dotycz膮cych trzech ostatnich Drogowskaz贸w (tzw. apostolskich) oraz spotkanie podsumowuj膮ce.
Zach臋camy do korzystania z tych materia艂贸w formacyjnych – zar贸wno tych ju偶 oficjalnie obowi膮zuj膮cych, jak i tych, kt贸re na razie funkcjonuj膮 w wersji studyjnej. Zach臋camy r贸wnie偶 do nadsy艂ania (do Sekretariatu DK – jagiellonska@oaza.pl) uwag i ew. w膮tpliwo艣ci rodz膮cych si臋 w trakcie pracy formacyjnej w oparciu o wersje studyjne podr臋cznik贸w.

Materia艂y formacyjne DK s膮 dost臋pne w Centralnej Diakonii S艂owa w Krakowie:
CDS@oaza.pl; 012/4253088