Strona startowa Domowego Ko¶cio³a Strona startowa Ruchu ¦wiat³o-¯ycie
  
     
  Strona główna    AktualnoÅ›ci    Rekolekcje    ZaÅ‚ożyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na JagielloÅ„skiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W KoÅ›ciele i Å›wiecie  
Aktualności
Z całą mocą posługiwała Domowemu Kościołowi
dod. 2009-09-28
 
Zmarła Siostra Jadwiga Skudro
dod. 2009-09-28
 
Spotkanie z siostrÄ… JadwigÄ…
dod. 2009-09-26
 
Konspekty spotkań kręgu na etapie formacji podstawowej
dod. 2009-09-26
 
Domowy Kościół podsumował rok pracy formacyjnej 2008/2009
dod. 2009-09-23
 
Z życia w Centralnym Domu Rekolekcyjnym DK
dod. 2009-09-22
 
Diakonia Życia wzywa członków Ruchu do modlitwy w intencji prac sejmowych nad ustawą bioetyczną
dod. 2009-09-19
 
UkazaÅ‚ siÄ™ nowy numer „Listu DK”
dod. 2009-09-17
 
30 - lecie Domowego Kościoła Archidiecezji Przemyskiej
dod. 2009-09-04
 
Rok kapłański - Modlitewna Nowenna Miesięcy
dod. 2009-09-04
 
Wiêcej wiadomo¶ci
<-- Pop.       Pocz±tek       Nast. -->


Domowy Kościół podsumował rok pracy formacyjnej 2008/2009

Trzeba iść do tych, którzy sÄ… na „nie”


W dniach 11-13 wrzeÅ›nia w Skorzeszycach koÅ‚o Kielc odbyÅ‚o siÄ™ podsumowanie roku pracy Domowego KoÅ›cioÅ‚a. Przyjechali na nie odpowiedzialni za naszÄ… wspólnotÄ™: para krajowa, pary filialne, pary diecezjalne, kapÅ‚ani-moderatorzy (wÅ›ród nich moderator krajowy DK, ks. Andrzej Wachowicz oraz moderator generalny Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie, ks. Adam Wodarczyk). Jak zawsze byÅ‚y obecne panie z Sekretariatu Domowego KoÅ›cioÅ‚a: Elżbieta Kozyra i Maria Różycka. Przez caÅ‚e spotkanie towarzyszyÅ‚ nam bp Adam Szal – delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie.

Podczas zawiÄ…zania wspólnoty para krajowa, Jola i Mirek SÅ‚obodowie, zachÄ™cili nas do podjÄ™cia systematycznej pracy formacyjnej w rodzinach i krÄ™gach, do pokonywania wszelkich barier w gÅ‚oszeniu SÅ‚owa Bożego w swoich Å›rodowiskach, dawania czytelnego, a jednoczeÅ›nie radosnego Å›wiadectwa życia sakramentalnego małżeÅ„stwa i chrzeÅ›cijaÅ„skiej rodziny – szczególnie wobec ludzi, którzy daleko odeszli od nauki Chrystusa. Przypomnieli, że trzeba nam iść tam, gdzie jest najtrudniej, do tych, którzy sÄ… najbardziej na „nie”.

W Roku KapÅ‚aÅ„skim trzeba – podkreÅ›lili – byÅ›my podjÄ™li systematycznÄ… i wytrwałą modlitwÄ™ za naszych moderatorów, a także za innych kapÅ‚anów w diecezji. Możemy siÄ™ włączyć w modlitewnÄ… nowennÄ™ miesiÄ™cy, ogÅ‚oszonÄ… w tej intencji przez moderatora generalnego RÅš-Å», ks. Adama Wodarczyka. NastÄ™pnie w imieniu wszystkich małżeÅ„stw i rodzin DK zostaÅ‚y przekazane podziÄ™kowania i życzenia oraz drobne upominki wszystkim kapÅ‚anom zgromadzonym na spotkaniu na czele z Ks. Biskupem Adamem Szalem.( tekst przywitania oraz życzeÅ„ przekazanych kapÅ‚anom zostaÅ‚ dołączony do tej relacji).

Zaproszony prelegent, ks. prof. Antoni Tronina z KUL-u, wygÅ‚osiÅ‚ dla nas konferencjÄ™ pt. „Biblia w rodzinie”. PodkreÅ›liÅ‚, że SÅ‚owo Boże to nie tylko historyczny zapis, ale przede wszystkim rzeczywistość dynamiczna, w której doÅ›wiadczamy zbawczego dziaÅ‚ania Boga. OdwoÅ‚ujÄ…c siÄ™ do KsiÄ™gi WyjÅ›cia, prelegent ukazaÅ‚, że SÅ‚owo Boże gÅ‚oszone Izraelitom byÅ‚o interpretowane, a natychmiastowÄ… odpowiedziÄ… stawaÅ‚o siÄ™ celebrowanie SÅ‚owa – liturgia. Dla nas głównym miejscem spotkania ze SÅ‚owem Bożym winna być liturgia.

EucharystiÄ™, której przewodniczyÅ‚ Ks. Biskup pomocniczy diecezji kieleckiej Kazimierz Gurda, przeżyliÅ›my w niezwykÅ‚ym miejscu – w poÅ‚ożonym niedaleko, w sercu Gór ÅšwiÄ™tokrzyskich, Sanktuarium ÅšwiÄ™tego Krzyża. W trakcie nabożeÅ„stwa aż trzynaÅ›cie małżeÅ„stw (jedenaÅ›cie nowych par diecezjalnych oraz dwa małżeÅ„stwa łącznikowe - na SÅ‚owacjÄ™ i UkrainÄ™) podjęło posÅ‚ugÄ™ z rÄ…k poprzedników, otrzymujÄ…c przy tym bÅ‚ogosÅ‚awieÅ„stwo od obecnych Księży Biskupów. Po Mszy Å›w. mieliÅ›my możliwość adorowania i ucaÅ‚owania Relikwii Krzyża ÅšwiÄ™tego, a nastÄ™pnie – krótkiego zwiedzenia klasztoru.

Po obiedzie odbyły się spotkania w filiach, a po kolacji, w ramach pogodnego wieczoru, w kościele w Skorzeszycach wysłuchaliśmy pięknego koncertu organowego.

W niedzielne przedpołudnie, w trakcie spotkania ogólnego, obejrzeliśmy prezentację, ukazującą strukturę i zasady funkcjonowania Domowego Kościoła przedstawioną przez parę krajową. Następnie ks. Andrzej Wachowicz zachęcał do przeżywania III stopnia oazy, który, statystycznie rzecz biorąc, jest najmniej popularny wśród członków DK spośród rekolekcji formacji podstawowej. Moderator krajowy w kilku krótkich, ale obrazowych zdaniach ukazał piękno III stopnia rekolekcji, podczas których uczestnicy mogą głębiej przeżywać tajemnicę Kościoła.

KolejnÄ… kwestiÄ… poruszonÄ… przez ksiÄ™dza Andrzeja byÅ‚a odpowiedzialność par diecezjalnych za przygotowanie rekolekcji w diecezji. To wÅ‚aÅ›nie para diecezjalna musi wiedzieć o wszystkich rekolekcjach, znać dobrze prowadzÄ…cych (to para diecezjalna nadaje misjÄ™ organizacji rekolekcji) i znać dobrze program rekolekcji. Nie może mieć miejsca sytuacja, że ktoÅ› organizuje rekolekcje bez wiedzy i akceptacji pary diecezjalnej. Ponadto rekolekcje powinny być rzetelnie i odpowiednio wczeÅ›nie przygotowane. Ich przebieg natomiast powinien być zgodny z ogólnie przyjÄ™tym programem i zasadami – charyzmatem Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie (co jest treÅ›ciÄ… Oaz Rekolekcyjnych Diakonii Rekolekcji I i II st.)

Na zakończenie Moderator krajowy zachęcił do aktywnego przeżywania Roku Kapłańskiego i pogłębiania więzi z kapłanami, także z innych diecezji.

Moderator generalny Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie, ks. Adam Wodarczyk, podziÄ™kowaÅ‚ czÅ‚onkom DK za wielkie zaangażowanie w modlitewnÄ… nowennÄ™ miesiÄ™cy z poprzedniego roku formacyjnego. PodkreÅ›liÅ‚, że byÅ‚a ona żywo realizowana w wielu diecezjach. – U poczÄ…tku każdego dzieÅ‚a zawsze jest modlitwa - powiedziaÅ‚.

Kolejnym wÄ…tkiem poruszonym przez Moderatora Generalnego byÅ‚a „Operacja Rzym”, czyli jubileuszowa Oaza III stopnia w Wiecznym MieÅ›cie. SkupiÅ‚a ona ok. 250 osób – wszystkie stany KoÅ›cioÅ‚a i przedstawicieli wielu krajów. ByÅ‚ to, w ocenie ksiÄ™dza Adama, czas ogromnie ubogacajÄ…cy. UdaÅ‚o siÄ™ zrealizować bez wiÄ™kszych problemów przedsiÄ™wziÄ™cie skomplikowane i wymagajÄ…ce dużej koordynacji. Oazowicze dwukrotnie spotkali siÄ™ z Ojcem ÅšwiÄ™tym Benedyktem XVI. Już dziÅ› planowana jest w drugim turnusie 2010 r ogólnopolska Oaza III stopnia w Rzymie.

Moderator Generalny zadaÅ‚ także pytanie: jakie sÄ… owoce nowenny, pielgrzymki do Warszawy czy Operacji Rzym? I sam zaraz udzieliÅ‚ odpowiedzi: kiedy podczas Dnia Wspólnoty w KroÅ›cienku po raz pierwszy w historii Ruchu Ewangelia zabrzmiaÅ‚a po chiÅ„sku, a czworo ChiÅ„czyków byÅ‚o uczestnikami Oazy I stopnia, staÅ‚o siÄ™ jasne, że modlitwa wypowiedziana 6 czerwca na Placu PiÅ‚sudskiego przyniosÅ‚a nieoczekiwane efekty. DopeÅ‚nieniem tych faktów byÅ‚a informacja z Kenii o zainteresowaniu formacjÄ… Ruchu ÅšwiatÅ‚o-Å»ycie u miejscowych misjonarzy. KsiÄ…dz Adam stwierdziÅ‚ także, że temat wspierania dzieÅ‚ misyjnych bÄ™dzie siÄ™ pojawiaÅ‚ w Ruchu i nieuchronnie bÄ™dzie stawiane pytanie: co my możemy zrobić? HasÅ‚o „czyÅ„cie uczniów” ma różne wymiary i różne znaczenia. TysiÄ…ce, setki tysiÄ™cy rodzin czeka na DobrÄ… NowinÄ™.

Ks. Adam przedstawił założenia nowej, tegorocznej nowenny w intencji kapłanów, stworzonej na wzór zeszłorocznej. Zaprosił do modlitwy małżeńskiej i rodzinnej w intencji konkretnych kapłanów. Jak zauważył, pomysł tworzenia grup modlitewnych za kapłanów znany jest od dawna i przybierał na przestrzeni lat różne formy. Obecnie forma jest dowolna, liczy się przede wszystkim zaangażowanie w modlitwę, zwłaszcza za kapłanów przeżywających różnorakie trudności i kryzysy oraz za dobre i liczne powołania do stanu kapłańskiego.

Podczas przedpołudniowego spotkania odbyła się też prezentacja wspólnot DK spoza Polski. Para filialna poznańska, która jest odpowiedzialna za kontakty ze wspólnotami DK w Norwegii, Włoszech , Francji, w Niemczech, Austrii w krótkiej a jednocześnie obrazowej prezentacji przybliżyła nam zgromadzonym te wspólnoty .Natomiast odpowiedzialni z Niemiec i Austrii dali świadectwo własnego życia i przedstawili zadania, jakie stoją przed nimi jako parami odpowiedzialnymi. Wysłuchaliśmy również świadectwa z posługi ustępującej pary łącznikowej na Ukrainie Małgosi i Stasnisława Matrasów. Cała wspólnota podziękowała im za piękną posługę gromkimi brawami. Przedstawili się także nowi odpowiedzialni Halina i Czesław Zaforemscy.
Beata i Tomek Strużanowscy, powoÅ‚ani niedawno przez krÄ…g centralny na odpowiedzialnych za redagowanie „Listu DK”, przedstawili zaÅ‚ożenia i plany redakcji na najbliższy rok formacyjny.

UwieÅ„czeniem i szczytem niedzielnych obrad byÅ‚a Eucharystia pod przewodnictwem bp. Adama Szala. W homilii zwróciÅ‚ on uwagÄ™ na bardzo ważny dokument, wydany niedawno przez KomisjÄ™ Episkopatu Polski pt. "SÅ‚użyć prawdzie o małżeÅ„stwie i rodzinie”.
Na zakończenie para krajowa wraz z moderatorem krajowym podziękowali wszystkim przybyłym do Skorzeszyc, a przede wszystkim gospodarzom miejsca na czele z ustępującą parą diecezjalną kielecką Helenką i Mietkiem Kapuścińskimi wraz z moderatorem Sławomirem Sarkiem za wspaniałą organizację całego spotkania

Elżbieta Wrotek, Tomasz Talaga
Redakcja „Listu DK”

  • Å»yczenia skierowane do Biskupów i KapÅ‚anów obecnych na spotkaniu

  • Powitanie uczestników spotkania przez ParÄ™ KrajowÄ… DK i Moderatora Krajowego DK

  • Kalendarium par odpowiedzialnych DK




    Zobacz zdjęcia ze spotkania