Z ca艂膮 moc膮 pos艂ugiwa艂a Domowemu Ko艣cio艂owi

dod. 2009-09-28

Spotkanie z siostr膮 Jadwig膮
dod. 2009-09-26

Konspekty spotka艅 kr臋gu na etapie formacji podstawowej
dod. 2009-09-26

Domowy Ko艣ci贸艂 podsumowa艂 rok pracy formacyjnej 2008/2009
dod. 2009-09-23

Z 偶ycia w Centralnym Domu Rekolekcyjnym DK
dod. 2009-09-22

Diakonia 呕ycia wzywa cz艂onk贸w Ruchu do modlitwy w intencji prac sejmowych nad ustaw膮 bioetyczn膮
dod. 2009-09-19

Ukaza艂 si臋 nowy numer „Listu DK”
dod. 2009-09-17

30 - lecie Domowego Ko艣cio艂a Archidiecezji Przemyskiej
dod. 2009-09-04

Rok kap艂a艅ski - Modlitewna Nowenna Miesi臋cy
dod. 2009-09-04

30 - lecie Domowego Ko艣cio艂a Archidiecezji Przemyskiej

Sobota 29 sierpnia by艂a dniem dzi臋kczynienia za dzie艂o i owoce rekolekcji wakacyjnych wsp贸lnot tworz膮cych Ruch 艢wiat艂o-呕ycie Archidiecezji Przemyskiej. Wyrazem oddania chwalby Bogu by艂 czas modlitwy uwielbienia, 艣wiadectwa uczestnik贸w oaz oraz uroczysta Eucharystia koncelebrowana pod przewodnictwem ks. bpa Adama Szala, delegata KEP d/s Ruchu 艢wiat艂o-呕ycie.
W prze偶ywanie dnia wsp贸lnoty pi臋knie wpl贸t艂 si臋 jubileusz 30-lecia rodzinnej ga艂臋zi ruchu i powstania pierwszego kr臋gu rodzin w Przemy艣lu. Wsp贸lne 艣wi臋towanie by艂o pi臋knym czasem 艣wiadectwa i dzielenia z pos艂ugi poszczeg贸lnych par.
Ks. Stanis艂aw Czenczek – pierwszy moderator diecezjalny Ruchu 艢wiat艂o-呕ycie przy okazji spotka艅 z ks. Franciszkiem Blachnickim by艂 wielokrotnie zach臋cany do za艂o偶enia kr臋g贸w Domowego Ko艣cio艂a w diecezji przemyskiej.
Jak wspomina Stasia Misi艅ska wiosn膮 1979 r., otrzyma艂a wraz z m臋偶em 艣p. Tadeuszem, zaproszenie od Ks. Stanis艂awa do prze偶ycie rekolekcji wakacyjnych w Kro艣cienku n/Dunajcem. Zgodzili si臋 po namy艣le, ale w trzecim dniu oazy powzi臋li zamiar o powrocie do Przemy艣la. Jak m贸wi 藕le si臋 czuli w otoczeniu os贸b swobodnie w艂adaj膮cych Pismem 艢wi臋tym, pi臋knie wypowiadaj膮cych si臋 i modl膮cych. Byli bardzo „w tyle” i dopiero rozmowa z Siostr膮 Jadwig膮 Skudro i pomoc m艂odej pary ma艂偶e艅skiej z Wroc艂awia, sprawi艂a 偶e po paru dniach dor贸wnali kroku. Na koniec oazy otrzymali od Ojca Franciszka egzemplarz Pisma 艢wi臋tego z misj膮, i偶 maj膮 za艂o偶y膰 kr膮g rodzin w Przemy艣lu. Za przyczyn膮 Ks. Czenczka kr膮g taki powsta艂 przy parafii Tr贸jcy 艢wi臋tej i tworzy艂o go pocz膮tkowo pi臋膰 ma艂偶e艅stw. W 1980 roku rekolekcje takie prze偶y艂y pary ma艂偶e艅skie z Leska i nast臋powa艂 stopniowy przyrost kr臋g贸w w diecezji.
W roku 1982 w Lesku w czasie wakacji odby艂y si臋 trzy turnusy pierwszych w diecezji przemyskiej rekolekcji oazowych dla rodzin. Ich moderatorami byli : ks. Stanis艂aw Czenczek, ks. Jan Koc i ks. January Horwath.
Pierwsz膮 par膮 diecezjaln膮 byli Halina i Stanis艂aw Marmu藕niakowie, po nich Stanis艂awa i 艣p. Tadeusz Misi艅scy i Genowefa i 艣p. Stanis艂aw Tomasowie. Pierwszy kr膮g diecezjalny odby艂 si臋 w XI 1983 r. w Przemy艣lu, a rejony DK stanowi艂y : przemyski, jaros艂awski, lesko-sanocki i rzeszowski. Tak偶e w X 1983 r. w Wo艂kowyi odby艂y si臋 pierwsze rekolekcje ORAR I i II stopnia.
W 1988 diecezja liczy艂a ju偶 86 kr臋g贸w i 9 powstaj膮cych formuj膮cych si臋 w 13 rejonach, a na Kongres END do Lourdes wyjecha艂y ju偶 2 pary z naszej diecezji Genowefa i Stanis艂aw Tomasowie i Irena i Zygmunt Decowie , kt贸rzy od 1988 r pe艂nili pos艂ug臋 pary diecezjalnej.
W momencie podzia艂u (VI 1992 r.) diecezja przemyska liczy艂a najwi臋cej kr臋g贸w w kraju – 132(w tym 13 powstaj膮cych), pracuj膮cych w 15 rejonach z czego w archidiecezji pozosta艂o 65 (w tym 7 powstaj膮cych), 43 zasili艂o diecezj臋 rzeszowsk膮(3 powstaj膮ce), a 24 diecezj臋 sandomiersk膮 (3 powstaj膮ce).
Kolejnymi parami diecezjalnymi byli Danuta i Andrzej Bartosikowie, Maria i Mieczys艂aw Bazanowie, Wies艂awa i Wies艂aw Szarkowie, Halina i Czes艂aw Zaforemscy, Danuta i Jan Pinderscy oraz Ewa i Anto艣 Zarzyccy. Obecna para – Ewa i Dariusz Koperscy jest 11 z kolei par膮 diecezjaln膮.
Od 1992 roku pary ma艂偶e艅skie z DK uczestniczy艂y w ponad 30 wyjazdach na Ukrain臋, pe艂ni膮c pos艂ug臋 przy organizowaniu rekolekcji DK dla powstaj膮cych tak kr臋g贸w. Wielk膮 rol臋 w ich organizacji i przeprowadzaniu odegrali I. i Z. Decowie z Rzeszowa.
Dziesi臋ciolecie 1995-2004 przynios艂o wielkie owoce ewangelizacji parafii, co zaowocowa艂o zawi膮zaniem wielu nowych wsp贸lnot, w tym powstaj膮cych kr臋g贸w Domowego Ko艣cio艂a. Wiele zespo艂贸w ewangelizacyjnych podj臋艂o si臋 jak偶e pi臋knej pos艂ugi dzie艂a g艂oszenia praw ewangelicznych buduj膮c podstawy budowania wsp贸lnot metod膮 Ruchu 艢wiat艂o – 呕ycie i podejmuj膮c pos艂ug臋 w Ko艣ciele.
Od 2001 roku pos艂ug臋 moderatora diecezjalnego DK, po Ks. Stanis艂awie Czenczku sprawuje Ks. Marek Zajdel.
W tym miejscu nale偶y doda膰, i偶 praca kr臋g贸w zawsze cieszy艂a si臋 czynnym wsparciem ze strony kap艂an贸w doradc贸w duchowych na wszystkich szczeblach DK od kr臋g贸w podstawowych, przez rejonowe do kr臋g贸w diecezjalnych w艂膮cznie.
Dw贸ch z nich – 艣p. Ks. Marian Kaszowki oraz Ks. Stanis艂aw Czenczek pe艂ni艂o obowi膮zki Moderator贸w Krajowych Domowego Ko艣cio艂a.
Dzie艅 dzisiejszy w archidiecezji to 艂膮cznie 250 kr臋g贸w, skupionych w 15 rejonach. W ci膮gu roku pracy zorganizowano 艂膮cznie 10 oaz rodzin, 2 ORAR ( I i II stopnia), sesj臋 pilotowaniu kr臋g贸w, rekolekcje dla diakonii 偶ycia oraz kilkana艣cie rekolekcji ewangelizacyjnych i tematycznych. Wi臋kszo艣膰 ma艂偶onk贸w to cz艂onkowie KWC, kt贸ra pi臋knie wpisa艂a si臋 w realizacj臋 艣wiadectwa nowej kultury poszczeg贸lnych par.

Za czas jubileuszu, rado艣膰 spotkania, bogate do艣wiadczenie „za艣lubin” sakrament贸w ma艂偶e艅stwa i kap艂a艅stwa oraz pi臋kne owoce drogi duchowo艣ci ma艂偶e艅skiej w naszej archidiecezji Bogu niech b臋d膮 dzi臋ki.

Zobacz zdj臋cia ze spotkania

Danusia i Andrzej Bartosikowie