Strona startowa Domowego Kocioa Strona startowa Ruchu wiato-ycie
  
     
  Strona główna    Aktualności    Rekolekcje    Założyciel    Formacja    List DK    Galeria    Dom na Jagiellońskiej  
  Diakonia    Linki    Wzajemna pomoc    Z życia Ruchu    W Kościele i świecie  
Aktualności
Kochana Rodzino Domowego Kościoła!
dod. 2009-12-18
 
Oaza Rekolekcyjna Diakonii Jedności
dod. 2009-12-04
 
Wspomnienie o śp. Romanie Gwardziku
dod. 2009-11-26
 
Filmy z udziałem Siostry Jadwigi
dod. 2009-11-26
 
Jesienne DWDD w filii warszawskiej
dod. 2009-11-23
 
Rekolekcje kręgów rodzin w Hanowerze – Niemcy
dod. 2009-11-23
 
Nowa para filialna warszawska
dod. 2009-11-17
 
35 - lecie Domowego Kościoła w Archidiecezji Białostockiej
dod. 2009-11-14
 
Zmarł Roman Gwardzik
dod. 2009-11-11
 
Rekolekcje dla par diecezjalnych
dod. 2009-11-06
 
Wicej wiadomoci
<-- Pop.       Pocztek       Nast. -->


Rekolekcje kręgów rodzin w Hanowerze – Niemcy

Na zaproszenie wspólnoty Domowego Kościoła z Hanoweru w dniach 13-15 listopada br. odbyły się rekolekcje tematyczne Dojrzewanie do służby Bogu i bliźnim, które poprowadził ks. Jan Mikulski oraz Danuta i Dariusz Stępniowie. (piszący tę relację).
Całość odbyła się w Polskiej Misji Katolickiej w Hanowerze. Jest to ośrodek, wokół którego skupia się wielu Polaków mieszkających w tym terenie. Misja – oprócz prowadzenia normalnej działalności duszpasterskiej - zajmuje się pracą kulturalną oraz oświatową. Jest to ośrodek polskości, kultywowania polskich tradycji i obrzędów. Uczestniczyliśmy np. w akademii z okazji Dnia Niepodległości. Śpiewy polskich pieśni patriotycznych były bardzo wzruszające – myślę, że nie tylko dla nas.
Wychodząc od natury człowieka – jestem powołany do służby na rzecz innych, już dlatego, że jestem człowiekiem – poprzez rodzinę i parafię, aż do Kościoła powszechnego, ks. Jan wskazywał na potrzebę służby wobec Boga i bliźnich. Jego katechezy, homilie uzupełniane były naszymi świadectwami. Ogrom poruszanych kwestii nie pozwala na pełne ich opisanie. Kilkoma myślami chcemy się jednak podzielić. Pierwsza z nich to zachęta, by zająć się sprawami Bożymi, a jednocześnie by Bogu oddać własne. Już w czasie rekolekcji doświadczyliśmy błogosławieństwa związanego z takim właśnie podejściem. Zarówno my, jak i pozostawione w domu nasze dzieci otrzymaliśmy w tym czasie bardzo wiele dobra.
Druga dotyczy potrzeby dostrzegania czegoś więcej niż własna rodzina. Można bowiem zająć się wyłącznie sprawami rodzinnymi i zawodowymi i mieć poczucie bycia dobrym, ba - wzorowym chrześcijaninem. Chrystus tymczasem wzywa nas do czegoś więcej.
Po trzecie wreszcie służba może być podejmowana przez małżonków również wtedy, gdy mają wiele obowiązków rodzinnych. Jest to oczywiście zawsze kwestia rozeznania woli Bożej. Dysponujemy jednak czasem wolnym – od nas zależy, jak go wykorzystamy. Ponadto możemy czasami dzielić się – jedno z nas służy przejmując dom i dzieci, drugie posługuje w tym czasie np. w parafii.
Spotkanie z kręgami rodzin z Hanoweru, ich świadectwa na temat życia prowadzonego na obczyźnie głęboko uświadomiły nam, jak wielkim darem dla nas są nasze parafie, liczna jeszcze liczba kapłanów, możliwość systematycznego korzystania z sakramentów. Z perspektywy Niemiec – kraju, w którym zamyka się kościoły, łączy parafie, by zmniejszyć koszty ich utrzymania, itd. - dostrzegliśmy szczególnie wyraźnie dar Kościoła w Polsce.
W Hanowerze istnieją 4 kręgi, łącznie formuje się w nich 17 małżeństw. Niejedna z naszych wspólnot mogłaby się zawstydzić słuchając, jak wielu spośród nich było już na oazie rekolekcyjnej III stopnia. Na rekolekcje przyjeżdżają do Polski. Już w czasie rekolekcji pojawiło się kolejne małżeństwo deklarujące chęć udziału w kręgach.
Na zakończenie prosimy o wsparcie modlitewne dla wspólnoty Domowego Kościoła z Hanoweru, o pamięć modlitewną za wszystkich Polaków pozostających na emigracji.

Danuta i Dariusz Stępniowie