Zapraszając na pielgrzymkę DK do Kalisza – relacja ze spotkania Kręgu Centralnego.

JUŻ 20 MAJA SPOTKAMY SIĘ NA PIELGRZYMCE DOMOWEGO KOŚCIOŁA W KALISZU.
CZEKAJĄC NA WAS, DZIELIMY SIĘ RELACJĄ Z MINIONEGO SPOTKANIA KRĘGU CENTRALNEGO W KROŚCIENKU.

W dniach od 28 kwietnia do 1 maja 2017 r. odbyło się spotkanie kręgu centralnego Domowego Kościoła. Uczestniczyli w nim: para krajowa Katarzyna i Paweł Maciejewscy, moderator krajowy ks. Tomasz Opaliński, pary filialne, skarbnicy DK oraz Elżbieta Kozyra i Maria Różycka z sekretariatu DK.

Miejscem spotkania był nasz gościnny Dom przy Jagiellońskiej w Krościenku. To tu spotykamy się co roku, aby wspólnie się modlić i rozmawiać o sprawach Domowego Kościoła, o naszej formacji i przyszłości. Radość tego spotkania wiązała się przede wszystkim z obecnością wśród nas Jezusa, naszego Pana. Był obecny w swoim słowie, rozważanym podczas Namiotu Spotkania, we wspólnocie podczas modlitwy liturgią godzin , a przede wszystkim w Eucharystii. Nasze spotkanie miało postać podobną do miesięcznego spotkania kręgu – składało się z trzech części: dzieliliśmy się życiem naszych filii i naszym życiem rodzinnym, wspólnie rozważaliśmy słowo Boże, dzieliliśmy się naszą posługą oraz rozważaliśmy kwestie formacyjne i sprawy ważne dla Ruchu. Mogliśmy uczestniczyć w liturgii w kaplicy zewnętrznej, która została pięknie odnowiona i ocieplona tak, że mimo zimnej aury nie odczuwaliśmy chłodu podczas nabożeństw. Radością dla nas było sprawowanie posług podczas liturgii, do których chętnych nie brakowało. Muzycznie posługiwali Michał Knott oraz Grzegorz Śliwowski.

Podczas spotkania przy stole dzieliliśmy się ogromem dobra, jakie widoczne jest w poszczególnych diecezjach, ale i trudnościami, których jak w przypadku każdego dobrego dzieła nie brakuje. Naszą osobistą radością, którą się podzieliliśmy, była pielgrzymka filii śląskiej do grobu ks. Blachnickiego z okazji 30-lecia śmierci naszego Założyciela. Miała ona miejsce 1 kwietnia br. i uczestniczyło w niej około 450 osób z 6 diecezji.

Ponieważ z powodów osobistych ksiądz Tomasz dojechał do nas dopiero w sobotę w nocy, w piątek Eucharystię dla nas sprawował ksiądz Andrzej Żydek, który był obecny w Krościenku i prowadził tam rekolekcje dla pań z Instytutu Niepokalanej Matki Kościoła. Bardzo ucieszyliśmy się możliwością nawiedzenia grobu czcigodnego sługi Bożego, ks. Franciszka Blachnickiego i wspólnej modlitwy w tym miejscu w niedzielne popołudnie.

W niedzielę w naszym spotkaniu uczestniczył też moderator generalny Ruchu Światło-Życie, ks. Marek Sędek. Przekazał on nam aktualne wiadomości na temat planowanej budowy Centrum Ewangelizacji na Kopiej Górce. Zachwyciliśmy się wspólnie na nowo bogactwem dziedzictwa naszego Założyciela. Był to też czas rozmowy o przyszłości.

Naszą radością jest rozwój Domowego Kościoła w poszczególnych diecezjach w Polsce, co łączy się także z kwestiami organizacyjnymi. Z myślą o przyszłości DK należy rozważyć i przyjąć pewne rozwiązania. Rozmawialiśmy też o Domowym Kościele poza granicami Polski, a ponadto o udziale naszej wspólnoty w Światowym Spotkaniu Rodzin w Dublinie, które odbędzie się w przyszłym roku. Ważną część naszych rozważań zajęła tematyka listu kręgu centralnego oraz propozycje tematyki spotkań formacyjnych w przyszłym roku.

W niedzielę mieliśmy także możliwość uczczenia relikwii św. Jana Pawła II. Składaliśmy również życzenia imieninowe Marysi Różyckiej. Na zakończenie serdecznie podziękowaliśmy wszystkim osobom, które przyczyniły się do tego, że spotkanie to mogło się odbyć oraz być tak owocne i pełne treści. Dziękowaliśmy w szczególności gospodyniom miejsca – Eli i Marysi, ale także Marysi i Adamowi z diecezji częstochowskiej, którzy podjęli się posługi w kuchni i pysznie nas karmili. Wdzięcznością objęliśmy również ks. Tomasza, który niezmiennie ubogacał nas nie tylko słowem podczas Eucharystii i Jutrzni, ale także pogodą ducha i uśmiechem.

Bogu dziękujemy za podarowany nam czas i za każdego człowieka, którego spotkaliśmy.

Gabriela i Józef Sobczyk