Spotkanie kręgu centralnego w Krościenku

W dniach 29 kwietnia do 3 maja w Krościenku odbyło się spotkanie kręgu centralnego Domowego Kościoła. Majowe coroczne zebranie kręgu gromadzi panie z sekretariatu DK, Elżbietę Kozyrę i Marię Różycką, skarbników DK, Renatę i Dariusza Borkowskich oraz pary filialne pod przewodnictwem pary krajowej, Katarzyny i Pawła Maciejewskich oraz moderatora krajowego, księdza Tomasza Opalińskiego. Każdy dzień posiadał części stałe, podobnie jak w czasie rekolekcji: Namiot Spotkania, jutrznię, spotkanie w grupie, Eucharystię i nieszpory. Jednego dnia był także pogodny wieczór. Czasowo przez te dni spędziliśmy 17 godzin na pracy merytorycznej, 10 godzin na modlitwie oraz 6 godzin czasu dla współmałżonka (nie licząc oczywiście snu i posiłków.

Tak jak rok temu, znowu mogliśmy zamieszkać w nowym domu. Podziwialiśmy wyremontowaną, funkcjonalną kuchnię. Wielką niespodzianką okazała się rozpoczęta przebudowa kaplicy zewnętrznej, która doszła do skutku dzięki niezwykłej determinacji Eli i Marysi, a także małżeństw DK troszczących się o dzieło naszego Założyciela. Każdy z nas poprzez modlitwę, pracę oraz darowizny może się przyczynić do rozkwitu tego miejsca.

W czasie spotkań podzieliliśmy się, w jaki sposób w naszych diecezjach został podjęty obecny temat roku „W mocy Ducha Świętego”, cieszyliśmy się bogactwem przeżyć, inicjatyw i działań. Zajmowaliśmy się przygotowaniem listu kręgu centralnego pod roboczym tytułem „Radość rekolekcji” oraz zagadnień do vademecum również poświęconego rekolekcjom. Zajmowaliśmy się także tematem pracy roku formacyjnego „Miłosierni jak Ojciec” i jego rozłożeniem na każdy miesiąc pracy kręgu oraz problematyką „Domowego Kościoła. Listu do wspólnot rodzinnych”. Jednego popołudnia gościliśmy księdza Marka Sędka, który podzielił się z nami swoim pierwszym rokiem posługi moderatora generalnego. Opowiedział o konieczności rozpoczętego remontu Wieczernika i drogi dojazdowej oraz innych obiektów na Kopiej Górce. Omówiliśmy także bieżący i naglący temat przygotowań do Światowych Dni Młodzieży. Jako DK włączamy się w Akademię Rodziny, gdzie będzie okazja do ukazania wartości sakramentalnego małżeństwa oraz radości z życia w rodzinie.

Codziennym rytuałem stało się czytanie przez parę krajową fragmentów „Amoris laetitia” Ojca Świętego Franciszka – każdy z nas powinien sięgać do tej pasjonującej lektury. Wspólnie zastanawialiśmy się, w jaki sposób przybliżyć i wykorzystać w formacji posynodalną adhortację apostolską, aby wybrzmiała ona w każdym małżeństwie i przyczyniła się do wzrostu miłości małżeńskiej. Podobnie rozważaliśmy, co zrobić, aby kult świętych małżonków Zelii i Ludwika Martin, których relikwie znajdują się w Centralnym Domu Rekolekcyjnym DK w Krościenku, był powszechny w Domowym Kościele.

2 maja uczestniczyliśmy w Eucharystii w dolnym kościele w Krościenku. Przy grobie czcigodnego sługi Bożego ks. F. Blachnickiego modliliśmy się wspólnie z moderatorami, paniami z INMK, młodzieżą, powierzając wszystkie intencje naszych serc, także bp Adama Szala, delegata KEP ds. Ruchu Światło-Życie, nowego metropolitę przemyskiego. W dzień wyjazdu, po porannej Eucharystii dziękowaliśmy sobie za wspólnie spędzony czas, Eli i Marysi za ciepłe przyjęcie i świadectwo trwania w tym szczególnym miejscu. Parze krajowej za moc pracy w przygotowaniu kręgu oraz za inspiracje i uśmiech. Księdzu Tomaszowi za głoszenie homilii, Łamanie Chleba i błogosławieństwo, a szczególnie za wszystkie frazeologizmy i twórcze porównania. Bycie razem daje nam możliwość bliższego poznania i wzajemnego ubogacania się. To był błogosławiony czas rozeznawania woli Bożej pod wpływem powiewu Ducha Świętego. Nasz Założyciel powtarzał za św. Pawłem, abyśmy nieustannie trwali w dziękczynieniu. Dziękujemy więc Panu za ten czas, za ludzi i za to miejsce.

Bożena i Hubert Pietras
para filialna lubelska

P1100036P1100034P1100072DSC_0342 P1100075P1100047  P1100090P1090996 DSC_0292