ORDR I STOPNIA DLA RODZIN Z UKRAINY

Centralny Dom DK w Krościenku w dniach od 3 do 8 stycznia gościł uczestników ORDR I st. Dla nas osobiście był to szczególny czas, gdyż po kilku nieudanych próbach przeżycia tych rekolekcji, udało się nam w nich uczestniczyć. Wcale nie było to łatwe, gdyż wymagało to od nas mocnego zaangażowania się w słuchanie (ze względu na język ukraiński, w którym odbywały się rekolekcje). Do zaśnieżonego, mroźnego Krościenka przybyły z dalekich stron rodziny z Ukrainy. Rekolekcje przeżywało piętnaście rodzin z Ukrainy i my, jedna z Polski. Ten szczególny czas doświadczania Pana Boga prowadzili: para krajowa Domowego Kościoła, Kasia i Paweł Maciejewscy wraz z ks. Jarosławem Gąsiorkiem, moderatorem krajowym Ruchu Światło-Życie z Ukrainy. Uczestnikami tych rekolekcji były małżeństwa zaangażowane, posługujące w Ruchu z trzech diecezji: kamieniecko-podolskiej, kijowsko-żytomierskiej oraz charkowskiej. Wśród uczestników była wybrana pół roku temu para krajowa, para diecezjalna kamieniecko-podolska, pary rejonowe oraz odpowiedzialni za diakonie na Ukrainie.

Każdego dnia odkrywaliśmy coraz głębiej, jak ważne są rekolekcje na drodze formacji w Domowym Kościele oraz jak ważna jest troska o zachowanie niepowtarzalności ich charyzmatu. Wychodząc od źródła, którym są sakramenty święte, poprzez drogę formacji, rolę kapłana i par posługujących odkrywaliśmy głębię słów ks. Blachnickiego: „Celem oazy jest próba ponownego otwarcia chrześcijanom przystępu do źródła wody żywej, do rzeczywistości nowego życia, aby stała się ona realnym wydarzeniem w ich życiu i źródłem radości”.

Dla rodzin z Ukrainy to, że mogli przeżywać te rekolekcje w Centralnym Domu Domowego Kościoła na Jagiellońskiej w Krościenku nad Dunajcem było czerpaniem ze źródła, co wielokrotnie podkreślali. Mieliśmy okazję uczyć się od nich radości czerpania, a spędzając z nimi wiele czasu na różnych rozmowach, odkrywać jeszcze głębiej świadomość tego, jak to miejsce jest ważne dla nas, członków DK. Rekolekcje dla tych rodzin otwierały czas świętowania 25-lecia Domowego Kościoła na Ukrainie. W sobotnie popołudnie mogliśmy wszyscy uczestniczyć w modlitwie przy grobie księdza Franciszka.

Rekolekcje kończyły się w niedzielę Chrztu Pańskiego. Wielkim przeżyciem była dla nas wszystkich możliwość przeżywania w tym dniu Eucharystii sprawowanej przez moderatora generalnego Ruchu Światło-Życie, ks. Marka Sędka w kaplicy Chrystusa Sługi, w święto patronalne tego miejsca oraz kapłanów-moderatorów, którym szczególnie bliski jest charyzmat Chrystusa Sługi.

Małgorzata i Tomasz Kasprowiczowie