Przejdź do treści

List do wspólnot rodzinnych 144

Droga Wspólnoto!

Kolejny numer „Domowego Kościoła. Listu do wspólnot rodzinnych”, który oddajemy w Wasze ręce, bardzo mocno wpisuje się w czekające nas w najbliższym czasie wydarzenia. 8 grudnia, jak co roku, będziemy obchodzić święto patronalne naszego Ruchu. W nawiązaniu do tego wydarzenia podczas adwentowego Dnia Wspólnoty spojrzymy na Niepokalaną jako wzór nowego człowieka, całkowicie wolnego, oddanego Chrystusowi. Poprzez katechezę i świadectwa spróbujemy odkryć związek między wolnością, oddaniem, a miłością w postawie Maryi.

Kolejny rok kalendarzowy – 2017 – to rok wielkich rocznic maryjnych:

  • 100-lecie objawień fatimskich – zachęcamy do sięgnięcia po „List z Fatimy” napisany przez Założyciela w 1982 roku, a znajdujący się w książce „Charyzmat i wierność”, by zobaczyć miejsce Maryi w naszym Ruchu, a przy okazji odkryć miejsce Maryi w naszym życiu.
  • 300-lecie koronacji jasnogórskiego obrazu – przy tej okazji warto wspomnieć przemilczaną w niektórych mediach wiadomość, że 4 XI senat RP uchwalił Rok 2017 Rokiem Koronacji Matki Boskiej Częstochowskiej, Królowej Korony Polskiej. Jakże bardzo do tego nawiązuje zamieszczona poniżej modlitwa ks. F. Blachnickiego do Jasnogórskiej Jutrzenki Wolności Źródła Światła i Życia. Niech szczególnie w tym roku stanie się ona naszą modlitwą w intencji naszej Ojczyzny.

Te wydarzenia bardzo mocno łączą się z Założycielem Ruchu, którego w kolejnym roku pracy formacyjnej będziemy odkrywać jako Sługę Niepokalanej. Stąd w tym numerze „Domowego Kościoła. Listu do wspólnot rodzinnych” zapraszamy do wnikliwej lektury tekstu ks. F. Blachnickiego na temat charakteru maryjnego charyzmatu naszego Ruchu i odkrycia słów: „Maryjność ta jest tak głęboko zakorzeniona w istocie charyzmatu, że nazwanie Ruchu «dziełem Niepokalanej, Matki Kościoła» jest w pełni uzasadnione. Pragniemy, aby ta nazwa przyjęła się w Ruchu obok nazwy Ruch Światło-Życie”. O tym, jak w praktyce realizowana jest maryjność w Ruchu mówią świadectwa, które w różnych wymiarach ukazują Maryję i jej obecność w naszym życiu osobistym, małżeńskim, rodzinnym, zawodowym… Niech ich lektura pomoże nam odkryć (być może na nowo) Niepokalaną i zastanowić się, który z Jej przymiotów jest nam najbliższy.

Wpatrując się w Niepokalaną, Matkę Kościoła i naszą Matkę, wsłuchując się w Jej „TAK”, stanowiące odpowiedź na zwiastowanie poczętego w niej nowego życia, oraz pytając o to, jak Ją naśladujemy, niepodobna nie poruszyć jeszcze jednego tematu: znaku czasu, jakim w naszej Ojczyźnie stała się batalia o prawną ochronę każdego poczętego dziecka. Niech Niepokalana, nosząca pod swoim sercem Życie, będzie dla nas wszystkich wzorem stanięcia po stronie cywilizacji życia bez względu na wszystko…

W dziale „Z życia DK” znajdziemy relacje z wielu wydarzeń: od diecezjalnych i filialnych, po ogólnopolskie – zarówno te, które miały miejsce w Domowym Kościele czy całym Ruchu Światło-Życie, jak i te, które dotykają spraw w wymiarze całego Kościoła w Polsce. Cieszymy się, że ten dział od bieżącego numeru redagują Gabriela i Jacek Andruszkiewiczowie z diecezji bydgoskiej. Z radością witamy ich w redakcji. Możemy powiedzieć, że witamy w nowej posłudze – nowi Redaktorzy przed laty pełnili posługę pary filialnej filii pelplińskiej oraz prowadzili wiele turnusów sesji o pilotowaniu kręgów. Także na łamach naszego kwartalnika mogliśmy wielokrotnie czytać ich ciekawe teksty związane z życiem małżeńskim i rodzinnym. Nowym Redaktorom życzymy sił i oczu szeroko otwartych na wydarzenia, w których uczestniczą członkowie naszej Wspólnoty.

Katarzyna i Paweł Maciejewscy
para krajowa DK
Ks. Tomasz Opaliński
moderator krajowy DK

MODLITWA DO JASNOGÓRSKIEJ JUTRZENKI WOLNOŚCI ŹRÓDŁA ŚWIATŁA I ŻYCIA

Maryjo, Niepokalana Jutrzenko Wolności, Jasnogórska Pani, przy której my, Polacy zawsze byliśmy wolni. Ty jesteś Źródłem Światła i Życia dla nas – ponieważ jako pierwsza z ludzi przyjęłaś Światłość Świata – Jezusa i poszłaś za Nim, oddając Mu w posłuszeństwie i miłości całe swoje życie, aż po krzyż.

Ty widzisz moją niewolę, która polega na tym, że często panuje we mnie ciemność błędu, niewiedzy, ułudy własnej wyobraźni i że żyję jeszcze dla siebie, opanowany pychą i miłością własną.

Wyzwól mnie, upraszając mi łaskę zanurzenia się wraz Tobą w jedynym świetle, jakim jest Jezus, który wie, kim jestem, czego chce ode mnie Ojciec i co jest dla mnie dobre.

Wyzwól mnie, upraszając moc do zwyciężania egoizmu w przyjmowaniu krzyża i do życia dla Światła, dla Boga i braci przez bezinteresowną służbę i miłość. Spraw, aby w moim wnętrzu zajaśniało światło i wytrysnęło źródło życia. Pomóż Mi poznać Prawdę, która mnie wyzwoli i pójść za Jezusem, abym nie chodził w ciemności, ale miał Światło Życia. Amen.

konspekt-i-2017

teksty-poglebiajace-temat-spotkan-formacyjnych

dodatkowe-swiadectwa-o-niepokalanej

dodatkowe-wydarzenia-z-zycia-dk-oraz-swiadectwa

 List_DK-144_[K4]

← Wstecz