Jesienne DWDD 2015 w filii lubelskiej

W Dniu Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych w Lublinie uczestniczyło 52 osób z archidiecezji lubelskiej, diecezji radomskiej, diecezji siedleckiej, diecezji sandomierskiej, diecezji zamojsko­lubaczowskiej.

DWDD rozpoczęliśmy jutrznią, której przewodniczył ksiądz Piotr Drozd, moderator diecezjalny RŚ-Ż diecezji lubelskiej.

Na początku przywitano nową parę filialną, którymi są: Bożena i Hubert Pietras.

Przed konferencją było tradycyjnie już przedstawienie się, z pytaniem co się ostatnio dzieje w diecezji. Mówiono o inicjatywach poszczególnych diakonii w diecezjach.

Konferencję poprowadził ks. Marek Andrzejuk, moderator filialny, który mówił w temacie DWDD o naszej tożsamości katechumenalnej, celu katechumenatu, fundamencie, elementach warunkujących dojrzałe chrześcijaństwo. Zwrócił też uwagę, że w RŚ-Ż zaginęła po drodze diakonia deuterokatechumenalna. Prezentację o katechumenacie rodzinnym, też w oparciu o własne doświadczenie, miała para filialna.

Następnie o swojej drodze przekazywania wiary w rodzinie dzielili się w świadectwach Iwona i Jacek Wolscy z Centralnej Diakonii Miłosierdzia oraz w Ruchu Światło-Życie Tomasz Salak – odpowiedzialny za diakonię ewangelizacji diecezji siedleckiej.

Szczytowym momentem DWDD była Eucharystia, której przewodniczył ksiądz Witold Gąciarz, moderator diecezjalny DK archidiecezji lubelskiej, a porywającą homilię wygłosił Moderator Filialny. Następnie po obiedzie spożytym w braterskiej atmosferze odbyły się spotkania poszczególnych diakonii i kręgu filialnego.

W czasie godziny odpowiedzialności wybrzmiały takie wnioski:

• Ruch jako katechumenalny może towarzyszyć w przygotowaniu dorosłych do chrztu.
  • Wspólnota i formacja pomaga wejść w głębię wiary.
  • Weryfikacją dojrzałości chrześcijańskiej jest postawa diakonijna.
  • Za mało miejsca w naszym życiu zajmuje ewangelizacja, a formacja jest często celem nie drogą.
  • Konieczność uświadamiania sobie stałego wzrostu duchowego warunkującego dojrzałe życie chrześcijańskie.
  • Rzetelne i solidne przeżycie formacji okresu deuterokatechumenatu warunkuje podjęcie służby, diakonii.
  • ŚDM w 2016 roku szansą dla Ruchu.

Dodatkowo obejrzeliśmy prezentację dot. ks. Wojciecha Danielskiego.

Bożena i Hubert Pietrasowie
para filialna lubelska