Przejdź do treści

Podsumowanie Rocznej Pracy Domowego Kościoła 2014/15

W dniach 18-20 września 2015 roku na Górze Św. Anny odbyło się Podsumowanie Rocznej Pracy Domowego Kościoła 2014/15. Eucharystii sobotniej przewodniczył ordynariusz diecezji opolskiej bp Andrzej Czaja. Ksiądz biskup wygłosił również konferencję, która zostanie zamieszczona w kolejnym numerze „Listu Domowego Kościoła”. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć.

Nagrania z podsumowania dostępne są tutaj: drive.google.com

 

Liczymy na was, Domowy Kościół, że pomożecie nam krzewić duchowość komunii – mówił do zebranych na Górze Św. Anny, biskup Andrzej Czaja.

Powstawanie nowych kręgów oraz liczny udział nowych par, ale także kleryków i kapłanów w rekolekcjach formacyjnych to największa radość, jaka wybrzmiewała podczas podsumowania rocznej pracy Domowego Kościoła. Wyzwaniem jest za to pomysł na formację i formułę rekolekcji dla najstarszych członków, często wdowców oraz udział w systematycznej formacji małżeństw będących dłużej w tej wspólnocie oraz podejmowanie przez nich różnych funkcji.

Ogólnopolskie spotkanie małżeńsko-rodzinnej gałęzi Ruchu Światło-Życie odbyło się tym razem 18-20 września na Górze Świętej Anny. Wzięli w nim udział przedstawiciele diecezji z całej Polski a także z Ukrainy, Czech i Europy Zachodniej. Przyjechały pary diecezjalne, filialne, para krajowa, oraz pary łącznikowe, moderator krajowy Ruchu i moderatorzy diecezjalni Domowego Kościoła oraz przedstawicielki z Instytutu Życia Konsekrowanego. Łącznie prawie 160 osób. Gościł wśród nich także bp Adam Szal z diecezji przemyskiej, delegat KEP ds. Ruchu Światło-Życie zaś konferencję dla nich wygłosił biskup opolski Andrzej Czaja.

– Domowy Kościół rozwija się i to cieszy, zwłaszcza tworzenie się nowych kręgów (grup złożonych z 4-7 małżeństw). Dziś jest ich w Polsce ok. 3900, a za granicami ok. 400, najwięcej na Ukrainie. Jest w Polsce jest to ok. 17,5 tys. małżeństw. W ciągu ostatniego roku przybyło nam 358 nowych kręgów i ta tendencja się utrzymuje – informują Katarzyna i Paweł Maciejewscy, para krajowa.

Tłumaczą, że zarówno liczba kręgów, jak ich aktywność w poszczególnych diecezjach wygląda różnie. To, co istotne, to fakt, że te młode stażem wspólnotowym małżeństwa chętne uczestniczą w rekolekcjach. W tym roku z ok. 470 z nich skorzystało prawie 30 tys. osób. Teraz często w Domowy Kościół włącza się kolejne pokolenie – dzieci wieloletnich członków wspólnoty.

Bp Andrzej Czaja podkreślał rolę Domowego Kościoła w tzw. katechezie egzystencjalnej, czyli świadczeniu swoim życiem, małżeństwem i rodziną o Chrystusie. Mówił o zadaniach stojących przed katolickimi małżeństwami, w Domowym Kościele upatrując wzoru pokazującego przykład domowego oblicza Kościoła, ciepłego, bezpiecznego, pełnego miłości. Zachęcał do podjęcia wysiłku, by pomóc Kościołowi odnaleźć się i zadomowić w świecie oraz by wychodzić do świata, krzewić duchowość komunii w swoich środowiskach.

Hasłem mijającego roku pracy całego Ruchu było: „Radość Ewangelii”, nadchodzący poświęcony jest Duchowi Św.

serwisu opolskiego „Gościa Niedzielnego”

fot. Jerzy Wolski

← Wstecz