DWDD filii lubelskiej jesień 2018

Jesienny Dzień Wspólnoty Diakonii Diecezjalnych filii lubelskiej odbył się w sobotę 24 listopada br. w Lublinie, tradycyjnie już na Sławinku, w Ośrodku Ruchu Światło-Życie. Rozpoczęliśmy wielbiąc Pana śpiewem jutrzni. Następnie pary diecezjalne i odpowiedzialni z poszczególnych diakonii przedstawili się dzieląc się jednocześnie najważniejszymi w ostatnim czasie wydarzeniami w Ruchu w ich diecezjach.

Moderator filialny ksiądz Marek Andrzejuk przybliżył nam homilię papieża Franciszka wygłoszoną podczas Mszy Świętej na zakończenie XV Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu „Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”. Mogliśmy się wsłuchać w słowa papieża by, jak zasugerował to ks. Marek, w kluczu trzech słów-kroków zaakcentowanych przez papieża: słuchać, być blisko, świadczyć pochylić się nad naszym rozumieniem towarzyszenia człowiekowi na drodze jego wiary i przełożyć to na język konkretów z naszego życia, zwracając przy tym uwagę na trudności, które dostrzegamy na drodze formacji.

Doświadczeniem ze swego życia dzieliliśmy się  w czasie pracy w małych grupach.

Namiot Spotkania w kaplicy wyciszył nas i pobudził do głębszych refleksji, gdzie każdy osobiście słuchał i pytał Jezusa.

Eucharystia w centralnym punkcie dnia, celebrowana przez czterech kapłanów, była szczytem wspólnotowego świętowania. Przewodniczył jej ks. Dominik Żelazko, homilię zaś wygłosił ks. Krzysztof Kwiatkowski, podkreślając jak słowa „klucze” papieża Franciszka wpisują się w słowa dzisiejszej Ewangelii. Jezus słucha i wysłuchuje, świadczy o miłości Ojca. Bycie blisko i bycie dla siebie nawzajem jest obrazem miłości w niebie. Na rodzące się pytanie – mam być blisko, mam świadczyć, ale kto będzie mnie słuchał? – homileta wskazał na słowa psalmu „ Błogosławiony Pan opoka moja”.

Po uczcie duchowej zadbaliśmy o ciało udając się na wspólny obiad.

Następnie spotkaliśmy się w grupach: przedstawicieli poszczególnych diakonii, moderatorskiej i kręgu filialnego Domowego Kościoła.

W czasie podsumowania uczestnicy spotkania mogli usłyszeć relację z pracy poszczególnych grup i diakonii. Wybrzmiały również głosy, że spotkania DWDD są bardzo budujące i potrzebne, by umocnić się i zaczerpnąć z kreatywności innych.

Para filialna Bożena i Hubert Pietrasowie podzielili się również relacją z Kongregacji Stowarzyszenia Ruchu Światło-Życie, na której zebrali się odpowiedzialni Ruchu, by zastanawiać się szczególnie nad tematem wspólnot dorosłych w R Ś-Ż. Przedstawili nam, iż jesteśmy posłani i naszym celem jest również, a może przede wszystkim, wyjście na zewnątrz.

Nieszporami zakończyliśmy nasze filialne spotkanie i z błogosławieństwem wróciliśmy do swoich diecezji, by tam z młodymi, a nie tylko dla młodych budować wspólnotę Kościoła.

Jola i Bogdan Jędrychowie
para diecezjalna siedlecka