DK w Irlandii

            Historia Domowego Kościoła – gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie w Irlandii liczy zaledwie kilka lat. Pierwszy krąg powstał z inicjatywy ks. Piotra Galusa w Cork w sierpniu 2013 roku. Etap ewangelizacji poprowadził ojciec Mariusz Placek – polski karmelita trzewiczkowy, pracujący w Kinsale, który miał doświadczenie w posługiwaniu w Domowym Kościołem w Polsce. Na okres pilotowania ojciec Mariusz wyznaczył parę małżeńską Pawła Kamieniarz i Katarzynę Kasperkiewicz. Po zakończeniu okresu pilotowania na parę animatorską zostali wybrani Magdalena i Filip Przybeccy. Następnie powstał krąg w Belfaście, gdzie małżeństwem pilotującym byli Katarzyna i Grzegorz Sikorscy, będący wcześniej w Polsce w Domowym Kościele. W ostatnim czasie wybrali oni parę animatorską – Małgorzatę i Sebastiana Komander. Kręgami w Belfaście opiekuje się ksiądz Krzysztof Sanda SChr. W diecezji Derry i Raphoe fundamenty pod kolejny krąg zbudowali Maria i Paweł Maliccy, którzy również byli w Polsce w DK. Obecnie na wyspie jest już piętnaście kręgów: w Dublinie, Belfaście, Cork, Ennis, Wexford, Coleraine, Castelbar. W najbliższej przyszłości, z pomocą Ducha Świętego, powstaną wspólnoty w Limerick, Galway, Waterford, Athlone i Letterkenny.

            Impuls do dynamicznego rozwoju Domowego Kościoła w Irlandii dały pierwsze rekolekcje zorganizowane z inicjatywy ks. Stanisława Hajkowskiego SChr, koordynatora duszpasterstwa Polskiego w Irlandii. Odbyły się na początku lutego i poprowadził je ojciec Bartłomiej Parys SVD. W rekolekcjach tych, które miały charakter ewangelizacyjny, wzięło udział jedenaście rodzin z Cork, Dublina, Belfastu, Coleraine i Rathmullan. Większość z nas spotkała się po raz pierwszy na rekolekcjach. Stworzyliśmy wspaniałą, pełną radości i entuzjazmu wspólnotę. Podczas adoracji Najświętszego Sakramentu mieliśmy możliwość powierzenia swojego życia Chrystusowi. Ojciec rekolekcjonista modlił się w sposób szczególny nad każdym małżeństwem przez nałożenie rąk.

            W maju 2015 roku, przy kościele św. Audoena w Dublinie, małżeństwo Renata i Grzegorz Boksa przy współpracy z rodzinami z DK z Dublina zorganizowali Dni Wspólnoty wszystkich kręgów z Irlandii. Rodziny z Dublina bardzo serdecznie i ciepło przyjęły na nocleg rodziny przyjezdne. Krąg z Cork był odpowiedzialny za przygotowanie liturgii Mszy Świętej w sobotę. W niedzielę natomiast liturgię przygotowały rodziny z Belfastu. Tematem Dni Wspólnoty była: „Radość Ewangelii”. Odwiedzili nas specjalni goście, państwo Małgorzata i Tomasz Terlikowscy wraz z dziećmi, którzy opowiedzieli o radościach i trudach w relacjach rodzinnych. Ojciec Bartłomiej Parys SVD przybliżył nam historię Ruchu Światło-Życie i postać księdza Franciszka Blachnickiego. Bardzo ciekawą konferencję dotyczącą metod czytania Pisma Świętego wygłosił ksiądz Stanisław Hajkowski SChr.

            W  pierwszy weekend października 2015 roku miały miejsce drugie rekolekcje wspólnoty Domowego Kościoła w Irlandii. Tematem rekolekcji było „Małżeństwo jako sakrament”, a poprowadził je ojciec Bartłomiej Parys SVD wspólnie z małżeństwem Magdaleną i Filipem Przybeckimi. Ze wszystkich stron Zielonej Wyspy zjechało się dwadzieścia jeden małżeństw i ponad pięćdziesięcioro dzieci, czyli drugie tyle co na pierwszych rekolekcjach – Bogu niech będą za to dzięki. W piątek, w pierwszym dniu rekolekcji, Eucharystię sprawował i wygłosił homilię ks. Piotr Galus – moderator Domowego Kościoła w Irlandii. Ksiądz moderator był również z nami w sobotę. W tym dniu naszą wspólnotę rekolekcyjną odwiedził ks. Stanisław Hajkowski SChr, koordynator duszpasterstwa polskiego w Irlandii. Był to wspaniały czas dla naszych małżeństw. Mogliśmy przypomnieć sobie piękno i siłę sakramentu małżeństwa, poprzez który realizujemy Boży plan zbawienia. Oprócz wspólnej modlitwy, dobrych konferencji i kazań, uczestnicy rekolekcji cenili sobie spotkania i rozmowy na korytarzach i podczas posiłków. Nie zabrakło również zabawy, sobotni pogodny wieczór wypełniła gra w kalambury i śpiew. Czuliśmy się ze sobą bardzo dobrze, tworząc wielką rodzinę.

            W dniu 28 listopada w Dublinie przy kościele św. Audoena odbył się Dzień Skupienia małżeństw odpowiedzialnych za kręgi DK w Irlandii. Przyjechali do nas zaproszeni goście – Maria i Ryszard Karolewscy, odpowiedzialni za kontakt z kręgami DK poza granicami Polski, którzy podzielili się z nami swoim doświadczeniem bycia w Domowym Kościele. Podczas Mszy Świętej, odbyło się posłanie trzech par łącznikowych koordynujących pracę DK w rejonie Belfastu, Cork i Dublina. Symbolem przyjęcia tej posługi było odebranie zapalonej świecy przez każde mianowane małżeństwo. Parami łącznikowymi zostali: Katarzyna i Grzegorz Sikorscy – odpowiedzialni za rejon Belfastu, Renata i Grzegorz Boksa – odpowiedzialni za rejon Dublin oraz Magdalena i Filip Przybeccy – odpowiedzialni za rejon Cork.

            Duchowi Świętemu niech będą dzięki za wszelkie natchnienia do podejmowanych inicjatyw przez kapłanów i małżeństwa, dzięki którym Domowy Kościół w Irlandii może się rozwijać.

Zapraszamy na stronę internetową Domowego Kościoła w Irlandii: www.dk.oaza.ie

Posłanie par łącznikowych w rejonachks. Stanisław Hajkowski ks. P. Galus i ks. B. Parys Dzień Wspólnoty